Život motýla

Papilonia

Věděli jste, že…

  • Většina exotických druhů žije jen 2 – 4 týdny
  • Nejrychlejší druhy umí létat rychlostí cválajícího koně
  • Největší motýli mají rozpětí křídel přes 30 cm
  • Motýli žili již v éře dinosaurů
  • Chuťové pohárky mají umístěné na ploskách nohou
  • Motýli jsou druhým největším opylovačem květin na světě
  • Některé druhy během života nepřijímají žádnou potravu
  • Motýlí druhy v Papilonii nemají evolučně vyvinutý strach z lidí
Život motýla - dospělí motýl
1. Vajíčko

Vše začíná malým vajíčkem, nakladeným samičkou na list živné rostliny budoucích housenek. Ve vajíčku tráví budoucí housenka podle druhu týden až sedm měsíců.

Papilonia - Tip Tip

Vajíčka (malé světlé kuličky) najdete v letové zóně např. na listech banánovníku či citrusu.

Papilonia - Tip Tip

Jakmile uvidíte motýla poletujícího pár centimetrů nad banánovníkem (či citrusovým stromem) a se zadečkem jemně se dotýkajícím listu, pozorně se dívejte – patrně jste svědkem, jak samička klade vajíčka budoucí generace motýlů.

2. Housenka

Po vylíhnutí jsou housenky velké jen několik milimetrů a začínají se překotně krmit. Vyrostou totiž až 300x. Pokud by člověk rostl jako housenky motýlů, dosáhl by v dospělosti bez problémů do poloviny Eiffelovy věže.

Před predátory housenky chrání tzv. mimikry – napodobují barvou a tvarem list, větvičku nebo i ptačí trus. Některé mají ochranné trny, či jsou dokonce jedovaté.

Papilonia - Tip Tip

Pokud hledáte housenky, prohlédněte si pečlivě listy banánovníků či citrusů. A nezapomeňte i na spodní strany listů! Housenky se tam totiž přirozeně schovávají před predátory.

3. Kukla

Dospělé housenky se přestanou krmit, najdou si klidné místo, kde kolem sebe vytvoří ochrannou schránku – kuklu. Uvnitř dojde k jedné z nejúžasnějších proměn ve zvířecí říši. Nejprve jsou uvolněny enzymy, které rozpustí těla housenek do kašovité hmoty. Působení enzymů přečkají pouze základní buňky orgánů budoucího motýla. Právě kolem nich vznikne z kašovité hmoty nové a formou naprosto odlišné tělo.

Papilonia - Tip Tip

V každém motýlím domě Papilonia dochází ke zrození 30 až 80 motýlů denně. Stačí vyčkat chvilku u líhně a pozorovat kukly, které jsou průhledné a jsou tak již vidět motýlí křídla. Tyto kukly jsou v poslední fázi před zrodem nového jedince.

4. Dospělý motýl

Po vylíhnutí z kukly nemá ještě motýl vyhráno. Nejprve musí osušit křídla, což se části z nich nikdy nepodaří. Pokud ano, má dospělý motýl jediný úkol – spářit se a dát vzniknout dalšímu pokolení. Protože dospělý jedinec žije většinou jen 2-4 týdny, nezbývá mu věru času nazbyt.

Papilonia - Tip Tip

Chcete-li zvýšit šanci, aby si na vás motýl sedl, vezměte si žluté tričko. Dámy se pak mohou navonět ovocným parfémem.

Papilonia 1/4
Život motýla - Vajíčko
Život motýla - Housenka
Život motýla - Kukla
Život motýla - Dospělý motýl
Z každého kouta světa
Doslova. Najdete u nás motýly třeba i Amazonského pralesa
Czech Republic
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
El Salvador
Greta oto
El Salvador

Neviditelný motýl je v rámci svého druhu unikátní. Nemá téměř žádné zbarvení křídel, která jsou průhledná a ideální pro dokonalé maskování.

El Salvador
     
 
Indie
Kallima inachus
Indie

Motýl oranžový dubový list, indický dubový list nebo mrtvý list je názorná ukázka maskování. Se zavřenými křídly vypadá totiž jako suchý list.

Indie
     
 
Subsaharská Afrika
Papilio demodocus
Subsaharská Afrika

Citrusový otakárek nebo vánoční motýl jsou přízviska pro krásného motýla, kterému se můžete díky kresbě na křídlech podívat doslova do očí.

Subsaharská Afrika
     
 
Austrálie
Hypolimnas bolina
Austrálie

Velký ovčák si díky svému bělomodrému zbarvení křídel vysloužil poetické jméno modrý měsíc. Samečci a samičky se odlišují kresbou na křídlech.

Austrálie
     
 
Malajsie
Papilio palinurus
Malajsie

Otakárek smaragdový si díky své specifické kresbě na křídlech vysloužil přezdívku smaragdový páv nebo také páv zelenopruhý.

Malajsie
     
 
Filipíny
Pachliopta kotzebuea
Filipíny

Růžová růže je kráska mezi otakárky. Tohoto motýla poznáte podle tmavě zabarvených křídel s růžovými ornamenty.

Filipíny
     
 
Indonésie
Papilio lowi
Indonésie

Asijský otakárek Papilio lowi, který si rád pochutnává na nektaru z citrusových rostlin, je díky svému velkému rozpětí křídel nepřehlédnutelný.

Indonésie
     
 
Amazonie
Morpho peleides
Amazonie

Tropický motýlí krasavec Morpho peleides se po právu honosí přízviskem císař. Díky výrazné lesklé modré barvě křídel je nezaměnitelný.

Amazonie
     
 
Mexiko
Morpho polyphemus
Mexiko

Babočka bílá nebo batolec duhový to vše jsou jména jednoho z nejkrásnějších motýlů světa. Běláskovi z Mexika se přezdívá anděl z tropů.

Mexiko
     
Papilonia
Úplně jiný svět
Vstupte s námi do světa, kde se prolíná krása s dobrodružstvím
Papilonia
10
%
sleva
online
vstupenky